Удружење грађана ”Баштина и будућност – Аранђеловац 1859” из Аранђеловца, једанаести пут ове године, доделило је награду ”Миле Недељковић” за најбољу објављену књигу у 2019. години из области савремене српске фолклористике (етнологије и антропологије, етномузикологије и народне књижевности). Награда носи име једног од најзначајнијих наших етнолога, проучавалаца народне баштине и историје, публициста и педагога. Жири који је изабрао најбољу књигу чинили су признати научници: др Бранко Златковић (председник), др Јелена Јовановић и др Смиљана Ђорђевић Белић.
Одлуком жирија, награду ”Миле Недељковић” за најбољу књигу у области проучавања народне српске традиције ове године добила је др Данијела Петковић из Института за књижевност и уметност у Београду за студију Јунак и сиже епске песме, у издању Института за књижевност и уметност Београд (2019). У ужем избору нашле су се још четири књиге: Сања Ранковић, Мирјана Закић, Српско певачко наслеђе централног дела Косова и Метохије (Матица српска); Марија Думнић Вилотијевић, Звуци носталгије, историја староградске музике у Србији (Чигоја, Музиколошки институт САНУ); Ива Ненић, Гусларке и свирачице (Клио); Милан Дворнић, Народни обичаји Срба у Барањи (Вијеће српске националне мањине у граду Белом Манастиру).
Такође, жири у саставу: др Иван Златковић (председник), проф. др Душан Извонар и Невенка Поповић, етнолог, донео је одлуку да Повеља ”Миле Недељковић” за животно дело буде додељена знаменитом проучаваоцу и истраживачу усмене народне баштине проф. др Зоји Карановић из Новог Сада.
Нажалост, овај пут, имајући у виду пандемијске околности, неће бити свечаног програма уручења признања (уз фолклористичке радионице за децу и музичке наступе познатих етно извођача), како је то свих претходних година чињено у Парохијском дому Цркве Светог архангела Гаврила и Етно кући у Аранђеловцу.
Иван Златковић
ПОВЕЉА ”МИЛЕ НЕДЕЉКОВИЋ” ЗА 2020. ГОДИНУ
Удружење грађана ”Баштина и будућност – Аранђеловац 1859” из Аранђеловца и ове године, једанаести пут, доделило је Повељу ”Миле Недељковић” за животно дело из области проучавања традицијске културе и историје српског народа. Повеља носи име једног од најзначајнијих наших етнолога, проучавалаца народне баштине и историје, публициста и педагога.
Досадашњи добитници овог признања су: проф. Др Драгослав Девић (2011), академик Петар Влаховић (2012), Јасна Бјеладиновић Јергић (2013), проф. др Ненад Љубинковић (2014), академик Нада Милошевић Ђорђевић (2015), проф. др Мирјана Дрндарски Љубинковић (2016), Драгољуб Златковић (2017), проф. др Сретен Петровић (2018), проф. др Момчило Златановић (2019).
Жири у саставу: др Иван Златковић (председник жирија), проф. др Душан Извонар, и етнолог Невенка Поповић, донео је одлуку да се ове године Повеља ”Миле Недељковић” за животно дело додели – проф. др Зоји Карановић из Новог Сада за изузетан допринос у проучавању културе и народне баштине српског народа.
Проф. др Зоја Карановић, према мишљењу жирија, један је од најзначајнијих проучавалаца усмене српске културе. Радила је као дугогодишњи професор на Филозофском факултету у Новом Саду, написала је велики број монографија, студија, научних радова, сачинила многе антологије усмених творевина, приредила изванредне зборнике радова из области фолклористике, објавивши и велики број приказа књига и превода.
Својим прегалаштвом, научном посвећеношћу, истраживачком систематичношћу, савременим компаративним приступом, педагошким и едукативним радом на пољу проучавања традицијске српске културе, проф. др Зоја Карановић овогодишњи је заслужник Повеље ”Миле Недељковић” за животно дело.
Нажалост, ове године, имајући у виду пандемијске околности, неће бити одржана манифестација ”Миле Недељковић”, те неће бити ни свечаног програма уручења награде за најбољу књигу из области савремене фолклористике, као ни повеље за животно дело (уз фолклористичке радионице за децу и музичке наступе познатих етно извођача), како је то свих претходних година чињено у Парохијском дому Цркве Светог архангела Гаврила и Етно кући у Аранђеловцу.
Иван Златковић